Прагнення людей до краси і зручності життя є причиною стійкої тенденції зростання попиту на кухонні гарнітури і вбудовану побутову техніку. Вбудовувані побутові прилади з'явилися в продажу на європейському ринку півстоліття тому.
Близько 30 років тому московські меблевики спільно з заводом ім. І.А.Ліхачева ( «ЗІЛ») і іншими виробниками побутових холодильників розробляли комплекти кухонних меблів з урахуванням вбудовування окремо розташованих побутові холодильні прилади (БХП). Однак, на відміну від зарубіжних виробників, далі проекту в нашій країні справа не пішла. В даний час престижний орної холодильник ( «side by side» в перекладі з англійської означає «пліч-о-пліч»), вбудований в сучасну елітну кухню, добре поєднується з іншим дорогим обладнанням.
Вбудовуваними бувають майже всі побутові прилади, в тому числі і морозильники. Морозильники можуть вбудовуватися не тільки в кухонну, але і офісні меблі, різноманітні бари та торгові вітрини.
Вбудовувані в кухонні меблі морозильники та інші БХП можуть бути полувстраіваемие і Повновбудовувані. Полувстраіваемие - це окремостоячі морозильники, які можна вбудувати. Найчастіше - це низькі окремостоячі морозильники, які можна вбудувати під стільницю і які не вимагають навішування меблевої панелі. Фірма Liebherr крім звичайних окремо стоячих морозильників, які можна вбудувати під стільницю пропонує до моделей морозильників для декорування дверей замінними меблевими панелями. Перевагою «полувстройкі» є більш низька вартість у порівнянні з Повновбудовувані моделями.
Повновбудовувані морозильники повністю закриваються меблевими панелями і зовні не видають своєї присутності на кухні. У побуті замість Повновбудовувані говорять просто вбудовується. Далі і ми будемо користуватися скороченим терміном.
Повновбудовувані морозильники діляться на вбудовані під стільницю і в колону. Морозильники, вбудовані під стільницю, мають грати в цокольній частині, а вбудовуються в колону мають відведення повітря у верхній частині. Через такі вентиляційні отвори надходить свіже повітря для охолодження компресора і конденсатора, які бувають гарячими при нормальній роботі холодильного агрегату.
Підкреслити розташування морозильника можна приємним для членів сім'ї малюнком на меблевій панелі, яку можна буде замінити, коли обраний сюжет набридне Вам.
При проектуванні кухні і замовленні меблевого гарнітура рекомендується користуватися порадами досвідченого меблевого дизайнера. Але установку вбудованої моделі краще доручити механіку з майстерні, знайомому з тонкощами експлуатації морозильників. Непрофесійна установка може привести до поганої роботи морозильника і необхідності переробок вже змонтованих декоративних панелей кухонних меблів. Вона ж може послужити підставою для зняття Вас з безкоштовного гарантійного обслуговування морозильника. При встановленні морозильника в меблі повинні бути виконані вимоги щодо забезпечення електричної безпеки і охолодженню компресора і конденсатора. Навколо морозильника повинні бути зазори, достатні для циркуляції повітря. Отвори для входу холодного повітря в нижній цокольній частині під морозильником і виходу нагрітого повітря за задньою стінкою холодильника повинні мати перетину не менше 200 кв. см. Канал для циркуляції повітря не можна захаращувати сторонніми предметами.
Морозильник не рекомендується встановлювати поруч з плитою, духовкою або поверхнею. Якщо немає іншого варіанту, потрібно встановити додаткову теплоізоляцію між морозильником і джерелом тепла.
У московських магазинах представлено близько 15 марок вбудованих компресійних морозильників: німецькі AEG, Bosch, Gaggenau, Kaiser, Kuppersbusch, Miele, Liebherr, Neff, Siemens; шведська Electrolux; італійські Hotpoint-Ariston, Nardi, Smeg, Whirlpool, Zanussi.
Ємність вбудованих морозильників від 67 л і може перевищувати 200 л. Їх максимальна ємність менше, ніж окремо стоять вертикальних моделей морозильників і скринь. Вибір моделей теж більш обмежений. Внаслідок обмеженого попиту багато виробників масових БХП ігнорують цю вузьку нішу ринку. Конкурують між собою кілька престижних марок. Покупців залучають високою надійністю і якістю виготовлення вбудованих моделей, можливістю розміщення в найзручнішому місці і економією займаного простору. Переважний вплив на ціну морозильника надає його марка.
Як правило, вбудовуються морозильники виготовляють на базі окремо стоячих моделей. Вони мають різне виконання по комфортності і різні споживчі характеристики, але все з ручним розморожуванням. На момент публікації статті автор не виявив у продажу вбудованих морозильників з автоматичним розморожуванням.
Клас виконання морозильника доцільно вибирати відповідно до класу іншого кухонного устаткування. В дешеву кухонні меблі не рекомендується вбудовувати дорогий морозильник. При обмежених фінансових можливостях можна купити морозильник з 3-ма зірочками і електромеханічним управлінням. Він не має режиму заморожування, але дешевше і трохи економічніше 4-х зіркового при однаковому виконанні.
Якщо Ви періодично потребуєте швидкому заморожуванні продуктів і бажаєте мати максимум зручностей, купуйте морозильник з 4-ма зірочками і електронною панеллю керування. Цифровий термометр і можливість перемикання на економічний режим роботи при половинному завантаженні морозильника забезпечать Вам додаткові зручності користування. Світлова та звукова сигналізації про аварійному підвищенні температури допоможуть Вам запобігти можливі збитки від псування продуктів.
Функціональні характеристики вбудованих морозильників ідентичні характеристикам окремо розташованих моделей, а зовнішній вигляд більше відповідає технічному приладу, ніж побутовому. Естетику псують пристрої для кріплення декоративних панелей до дверей морозильників і меблева конструкція навесок дверей. Однак зовнішній вигляд вбудованих морозильників не має особливого значення, оскільки всі естетичні вади після вмонтування будуть закриті декоративними панелями.
Існують два типи кріплення меблевої декоративної панелі до дверей морозильника - жорстке і ковзне. При жорсткому кріпленні меблева двері кріпиться безпосередньо на двері морозильника. У Liebherr така система називається door on door. При ковзному кріпленні (door sliding у Liebherr) меблева двері кріпиться безпосередньо до меблевій ніші. З дверима холодильника меблева двері з'єднана напрямними. При відкритті та закритті дверей двері ніші ковзає по напрямних. При такому способі кріплення декоративна панель не навантажує двері холодильника, внаслідок чого можна використовувати більш масивні меблеві панелі.
На холодильниках Bosch застосовують «шарнір вільного ходу», який забезпечує закривання дверей при вугіллі відкриття до 20 градусів і фіксацію положення двері при кутах 50 і 115 градусів. В холодильниках Liebherr використовується амортизуючий доводчик двері SoftSystem. Вбудований амортизуючий доводчик двері забезпечує більш плавний рух двері при закриванні холодильника. Більш того, якщо кут відкриття становить менше 30 градусів, двері зачиняються автоматично.
У зв'язку з симетричним розташуванням кухонь в будинках масових забудов, на вбудованих морозильниках, як і на інших БХП, передбачають можливість зміни напряму відкриття дверей.
Головними критеріями при виборі вбудованого морозильника є: габаритні розміри, потужність заморожування і тривалість збереження заморожених продуктів в аварійних ситуаціях, ціна і економічність в експлуатації. Іншими важливими показниками є безпека, надійність і довговічність, зручності користування та дизайн інтер'єру, простота управління і не дуже висока трудомісткість гігієнічної прибирання.
Габаритні розміри морозильника повинні бути менше внутрішніх розмірів ніші в кухонному гарнітурі на величину технологічних допусків на вбудовування.
Вбудовувані морозильники щодо великої місткості займають меншу площу, ніж окремо стоять однотипні аналоги. Ширина вбудованих морозильників 54-58 см, а глибина 53-55 см. Висота морозильника повинна забезпечувати зручності користування для всіх дорослих членів сім'ї. Користуватися дуже високим морозильником не зручно навіть високим людям. Більш широким і невисоким морозильником зручніше користуватися, ніж вузьким і високим.
Для підвищення зручності користування морозильник невеликої висоти встановлюють на підставці, на овочевому або господарському ящику, або поміщають під стільницю. Для зручності розморожування заморожених продуктів над морозильником можна встановити вбудовану мікрохвильову піч. Морозильник і холодильник невеликої висоти дозволяють створити оптимальну комбінацію і досягти підвищеної зручності користування в просторій кухні.
При виборі вбудованого морозильника за споживчими показниками рекомендуємо керуватися вагомістю їх особисто для Вас.
Більш докладно споживчі показники морозильників описані в статтях «Вертикальні і горизонтальні морозилки» і «Як вибрати вертикальний стоїть окремо морозильник?».
У ринковій ніші вбудованих морозильників найбільший вибір за моделями, що вбудовується під стільницю.
Потужність заморожування вбудованих під стільницю морозильників становить від 6 до 19 кг за 24 год. Тривалість безпечного зберігання заморожених продуктів в аварійних ситуаціях у морозильників, що вбудовуються під стільницю, становить від 12 до 32 годин.
Клас економічної ефективності морозильників від А + до С. Більшість вбудованих морозильників, представлених на ринку, має клас А.
На жаль, по багатьом моделям вбудованих морозильників немає даних про ці важливі показники. Порівняння аналогів ускладнюють довільні трактування і різні терміни однакових споживчих показників. Наприклад, показниками економічності морозильників різних марок можуть бути: добова витрата електроенергії, добова витрата електроенергії на 100 л ємності, витрата електроенергії за рік і клас економічної ефективності.
Шум морозильника, вбудованого в меблі, менше турбує, ніж шум окремо стоїть аналога. Огорожа декоративними меблевими панелями сприяє зниженню сприйманого людським вухом шуму.