Якість повітря, яким ми дихаємо, і їжі, якої харчуємося, в значній мірі визначають наше здоров'я, працездатність, якість і тривалість життя. На здоров'я людини впливають температура і вологість, чистота, інтенсивність обміну і склад повітря. Вплив поганої якості повітря на здоров'я людей виражається в симптомах алергії, астми і втоми.
Сучасні системи кондиціонування призначені для доведення якості вдихуваного повітря в замкнутому приміщенні до хорошого стану, сприятливого для здоров'я людини (до & laquo; кондиції & raquo; ). За допомогою кондиціонера можна протягом всього року забезпечувати високу якість повітря, необхідне для комфортного проживання і гарного самопочуття.
При дотриманні вимог діючих стандартів в кондиціонованих і вентильованих приміщеннях якість повітря може залишатися не досить високим. Стандарти на системи кондиціонування, опалення і вентиляції враховують суб'єктивність оцінок якості повітря за власними відчуттями кожної людини. Якість кондиціонером повітря має забезпечувати відчуття свіжості і не чинити поганого впливу на здоров'я. Деякі фахівці вважають якість повітря допустимим, якщо воно влаштовує понад 70% перебувають у приміщенні. Інші вважають, що допустима кількість незадоволених людей повинно бути менше 15%.
Перші кондиціонери були здатні тільки охолоджувати повітря і не могли доводити його якість до хорошого стану за іншими параметрами. Тому багато наших громадян помилково вважають, що кондиціонер потрібен тільки в жарку погоду. Світова практика спростовує це помилка. У холодних скандинавських країнах майже всі установи і більшість житлових будинків обладнані кондиціонерами. У всіх кліматичних зонах збільшуються продажі автомобілів з кондиціонерами.
Кондиціонер на транспортних засобах знижує стомлюваність водіїв, що сприяє підвищенню безпеки дорожнього руху та продуктивності розумової праці в першу годину після тривалого водіння навіть в прохолодну погоду.
Кондиціонер з одним режимом охолодження правильніше називати охолоджувачем повітря. При наявності воздухоохладителя для доведення якості повітря до кондиції потрібні додаткові побутові прилади: вентилятори, фільтри, обігрівачі, зволожувачі та осушувачі. Це дає підставу деяким покупцям вважати, що комфортне якість повітря в приміщенні можливо тільки при наявності окремих систем опалення та вентиляції, фільтрації і осушення. Кондиціонери з режимами обігріву, вентиляції і осушення повітря стали називати & laquo; кліматичними установками & raquo ;. На легкових автомобілях сучасний кондиціонер з підігрівом, вентиляцією і очищенням повітря називають & laquo; клімат контролем & raquo ;, щоб відрізняти від простих кондиціонерів-охолоджувачів повітря.
Найбільша необхідність в кондиціонуванні повітря виникає в приміщеннях з великою кількістю людей. Пил і тютюновий дим, алергени, спори і дрібні мікроорганізми здатні викликати різні захворювання. Прогресивні системи кондиціонування з автоматичним управлінням здійснюють очистку повітря і вентиляцію приміщення, охолодження і обігрів, осушення і зволоження, збагачення киснем і видалення вуглекислого газу, іонізацію і ароматизацію вдихуваного повітря. Для освіження, очищення і стерилізації застосовують іонізацію і озонування повітря. Для ароматизації використовують різні зкстракти з запахом хвої, цитрусових і лаванди.
При природному стані в повітрі має бути близько 21% кисню і 0,03% вуглекислого газу. Ті, хто дихають чистим повітрям з природним вмістом кисню, відчувають себе набагато краще тих, хто дихає повітрям, що містить до 18% кисню (межа безпечного рівня). Нестача кисню викликає підвищення стомлюваності і неуважності, поганий сон і головні болі. При зниженні вмісту кисню до 16-12% частішає пульс і дихання, при вмісті кисню 14-10% знижуються розумові здібності, нижче 10% з'являються галюцинації і можлива втрата свідомості. У закритому приміщенні за рахунок видихання людей в повітрі підвищується концентрація вуглекислого газу і знижується процентний вміст кисню. Збільшення вмісту вуглекислого газу до 0,5% вже приносить шкоду здоров'ю людини.
За медичними показаннями при кондиціонуванні в приміщення повинно надходити близько 30% свіжого повітря для вентиляції. У дорогих кондиціонерах є & laquo; генератор кисню & raquo; у вигляді спеціальної мембрани, встановленої на вході зовнішнього повітря. Молекули кисню проходять через це & laquo; сито & raquo; в 2,5 рази швидше, ніж молекули азоту, і насичують повітря в приміщенні. Відчуття свіжості створює більш прохолодний і менш вологе повітря. Якщо немає належного охолодження, то повітря здається несвіжим, спертим і непридатним для дихання. Підвищений вміст вологи веде до зниження кількості кисню в повітрі і духоті, яка переноситься гірше, ніж спека. Втрати тепла за допомогою дихання складають близько 10% від загальних втрат всього тіла людини. Тому вплив вологості на дихання на порядок вище, ніж на все тіло людини. Виробляється людським організмом тепло повинно повністю переходити в навколишнє середовище. Коли тепловіддача недостатня, людині жарко, а коли підвищена холодно. При температурі повітря нижче температури людського тіла вентилятор приносить прохолоду, а вище 37 ° С працює на обігрів. Сприйняття температурного комфорту є індивідуальним. Різні люди воліють різні температури. Одній людині жарко, а інший в цьому ж приміщенні відчуває приємне тепло. Одна людина мерзне, а дугою в тих же умовах відчуває приємну прохолоду.
Сухим повітрям легше дихати, ніж вологим. Для нормального самопочуття і збереження підвищеної працездатності найбільш сприятливі температури 18-23 ° С і вологість 30-60%. Підвищення цих параметрів погіршує сприйняття якості вдихуваного повітря. При температурі повітря вище 25 ° С підвищується стомлюваність, вище 30 ° С сповільнюється реакція. Повітря при температурі 20 ° С і вологості 40% сприймається як більш чистий, ніж при температурі 23 ° С і вологості 50%. Організм людини в першу чергу реагує на зміну температури, а потім вологості.
Відносна вологість відображає кількість води у відсотках, що міститься в повітрі при даній температурі, по відношенню до максимальної кількості, яке може бути в ньому у вигляді пара. При охолодженні до точки & laquo; роси & raquo; що міститься в повітрі пар починає конденсуватися. Вода виділяється з повітря і у вигляді крапельок роси осідає на більш холодних предметах, відносна вологість повітря зменшується.
При зміні температури до точки роси відносна вологість зменшується або збільшується незалежно від фактичного вмісту води в повітрі. Абсолютна кількість вологи в повітрі при зміні температури залишається постійним. Зміни температури і вологості впливають на сприйняття чистоти повітря при постійному його хімічний склад. Зменшення вологості при постійній температурі веде до підвищення комфортного стану. При однаковій температурі підвищення вологості повітря викликає відчуття потепління.
Сучасні кондиціонери можуть виробляти осушення повітря без охолодження при постійній температурі. Це дозволить зменшити ризик застуди і підвищується економічність кондиціонера. В режимі охолодження кондиціонер викидає зайве тепло з приміщення назовні. У режимі обігріву тепло зовні переноситься всередину приміщення. У режимі осушення відбувається зниження вологості повітря при постійній температурі. В режимі вентиляції здійснюється очищення повітря і створюється циркуляція без нагрівання та охолодження. В автоматичному режимі відбувається вибір між охолодженням і осушенням повітря.
Інтенсивне опалення приміщення водяними батареями призводить до зниження відносної вологості до 15% і пересушування повітря. Провітрювання приміщення в морозну погоду теж може викликати пересушування за рахунок сухого зовнішнього повітря. Побутовий кондиціонер повинен мати привабливий зовнішній вигляд, що не порушує естетику інтер'єру приміщення, бути надійним і довговічним в експлуатації. Він не повинен створювати шумів, що заважають спати і працювати.
Складові частини побутових кондиціонерів: компресори, випаровувачі і конденсатори аналогічні вузлам побутових компресійних холодильників. Охолодження повітря здійснюється за тим же принципом. Однак все вузли кондиціонера мають свої специфічні особливості. Компресори працюють при інших тисках на хладагентах з більш високими температурами кипіння. Марки хладагентов позначають буквою R (Refrigerant) з цифрами, що характеризують хімічний склад: R 22, R 407С, R 410А. Найпоширеніший холодоагент R 22 містить хлор, який руйнує озон. Відповідно до Монреальського протоколу він повинен бути замінений на озонобезопасний R 410А, що складається з 2 компонентів.
Площі охолоджуючих поверхонь випарників і конденсаторів значно більше, ніж аналогічних вузлів холодильників. Температури на стінках випарника кондиціонера вище, ніж на випарнику холодильника. Випарники, компресори та конденсатори обов'язково повинні інтенсивно обдуватися вентиляторами. Випарник обдувається повітрям приміщення. При охолодженні повітря нижче точки роси на стінках випарника випадає волога. Волога разом із забрудненнями стікає вниз і по дренажній трубці видаляється за межі приміщення. Відбувається очищення і осушення повітря.
Найбільш ефективне підвищення якості повітря досягається за рахунок видалення з приміщення джерел забруднення. Для очищення повітря від твердих частинок і хімічних домішок, дрібних паразитів і бактерій на вході у випарник встановлюють фільтри. У деяких моделях застосовують самоочищаються фільтри.
Внутрішні фільтри захищають випарник від забруднень, але при цьому збільшують опір потоку повітря і знижують продуктивність кондиціонера. Внутрішні фільтри затримують мікрочастинки пилу і диму розміром до мільйонних часток міліметра. Вони знищують віруси і мікроби, спори грибків і плісняви, усувають неприємні запахи з кухні і туалету.
У кондиціонері може бути до 5 фільтрів для очищення внутрішнього і зовнішнього повітря. Зовнішні фільтри гарантують високу чистоту повітря в приміщенні з вікнами з склопакетів при максимальній загазованості зовнішнього повітря. 5-ступінчаста очищення включає механічні, електростатичні, адсорбційні (вугільні), бактерицидні (знищують живі мікро-організми) і фотокаталітичні фільтри. Багатоступінчасті фільтри забезпечують ступінь очищення до 99,9%. При сонячному освітленні ефективність фільтрації ще вище.
Ефективність очищення вугільним фільтром залежить від розмірів частинок вугілля. Чим менше частинки, тим більше сумарна поверхня поглинання вугільним наповнювачем.
Ультрафіолетове випромінювання і електростатичну обробку застосовують для знезараження повітря. При електростатичного обробці утворюються негативні іони, які передають свій електричний заряд зваженим у повітрі хвороботворним бактеріям. Заряджені небезпечні бактерії притягуються до поверхонь пасток з протилежним електричним зарядом. Наприклад, в кондиціонерах Samsung застосовують фільтри з катехіном з листя зеленого чаю, які добре очищають від тютюнового диму, бактерій і вірусів і знищують неприємні запахи. Термін служби фільтра не менше 3 років. А для захисту від бактерій і вірусів в деяких моделях LG передбачено антибактеріальне покриття випарника, вентилятора внутрішнього блоку і пульта дистанційного керування. Збільшення швидкості вентиляції знижує вміст забруднюючих домішок в повітрі і веде до зменшення синдрому втоми.
Гарячий конденсатор і компресор обдуваются зовнішнім повітрям. Компресори з плавним регулюванням обертів (з & laquo; інвертором & raquo;) поступово змінюють продуктивність залежно від навантаження. Коли необхідно швидко охолодити приміщення, компресор працює на максимальній потужності. При підтримці температури в економічному режимі він працює на мінімальній потужності. Автоматична зміна оборотів компресора при необхідності допомагає економити споживання електроенергії і збільшує робочий ресурс кондиціонера. Компресори з & laquo; інвертором & raquo; мають мінімальні габарити, на 35% менше споживання електроенергії і більш тривалий термін служби завдяки зниженню частих пікових електричних навантажень при включених і вимкненнях. Інверторні компресори здатні працювати при коливаннях напруга від 160 до 250 В.
За конструктивною ознакою всі кондиціонери поділяють на агрегатні (всі вузли в одному загальному корпусі) і блокові (& laquo; спліт-системи & raquo; з роздільними внутрішніми і зовнішніми блоками). Внутрішній більш тихий блок встановлюють в зручному місці всередині приміщення. Зовнішній більш масивний і галасливий блок встановлюють за стінами приміщення. У внутрішньому блоці встановлений випарник, повітряні фільтри і малошумний вентилятор. У зовнішньому блоці встановлений компресор і конденсатор зі своїм вентилятором. Блоки з'єднують між собою трубками, гнучкими шлангами і електричним кабелем. До одного зовнішнього блоку можуть бути підключені декілька внутрішніх. Кондиціонери з 1 внутрішнім блоком називають ОДНОБЛОКОВОМУ (& laquo; моно-спліт & raquo;), з декількома внутрішніми блоками багатоблокових (& laquo; мульти-спліт & raquo ;: двох-, трьох- і чотирьох-блокові).
Основний шум в приміщенні при роботі кондиціонера створюють вентилятори внутрішніх блоків. Чим більше діаметр крильчатки і нижче обороти, тим менше буде шум. Відповідно, із збільшенням оборотів і зменшенням діаметра крильчатки шум буде збільшуватися. Застосування електродвигунів з плавним регулюванням обертів допомагає знизити шум і споживання електроенергії.
Між показами приладів і більш прийнятною людським вухом рівнями шуму немає прямої залежності. Збільшення шуму за показниками приладів з 22 до 25 дБ сприймається як подвійне посилення шуму. Шум в приміщенні від кращих кондиціонерів не перевищує 22-24 дБ, що відповідає рівню шуму в читальному залі хорошої бібліотеки.
Управління кондиціонером може бути ручним і автоматичним. Пульти дистанційного керування з цифровим дисплеєм дозволяють встановлювати температури включення і виключення з точністю +/- 0,5 ° С і керувати напрямком повітряних потоків. Сигнал на привід жалюзі подає датчик температури. Потік повітря спрямовується в ту зону, де потрібне охолоджування. У програмі може бути закладено коливальний рух жалюзі і регулювання температурного режиму за індивідуальним ритму протягом 24 годин. При коливальному зміні напрямку потоку охолодженого повітря створюється ефект подиху вітерця.
Деякі кондиціонери обладнані інфрачервоними датчиками, що реагують на рух людини. Наприклад, кондиціонер на автоматичне блокування, коли Ви встаєте з ліжка. В інших моделях є & laquo; нічний режим & raquo ;, при якому враховується індивідуальний людський ритм. Наприклад, через 30 хв після включення кондиціонера при підготовці до сну температура в приміщенні підвищиться на 1 ° С, а через 2 години сну на 2 ° С. За Вашою програмою температура повітря може періодично підвищуватися або знижуватися на 1 ° С.
Необхідна потужність охолодження кондиціонера розраховується за обсягом приміщення з урахуванням кількості людей і теплопритоков від стін і електричних приладів. Людина виділяє близько 0,15 кВт. Виділення тепла електроприладами розраховують як 30% їх паспортної потужності. Зовнішні теплопритоки через стіни залежать від розташування будівлі та скління. Найбільші теплопритоки надходять через стіни з великими вікнами, розташовані з південної сторони. Втрати від 1 кв.м скління становлять близько 0,45 кВт. При розрахунках необхідної потужності слід враховувати розташування кімнат у квартирі. При відсутності двері на мікроклімат кондиціонером приміщення будуть впливати умови в суміжній кімнаті.
Рекомендовані потужності охолодження/обігріву для житлових кімнат площею до 20 кв.м і висотою 2,7 м соста
ляють 1,5-2/3-4 кВт, для 40-метрових кімнат 3,5-4/4-5 кВт. Якщо потужність охолодження кондиціонера менше необхідної з розрахунку, то компресор буде працювати з максимальним навантаженням і передчасно вийде з ладу через підвищений зносу. Збільшення потужності по холоду на 1/3 може прискорити охолодження приміщення в 2 рази. Якщо потужність охолодження занадто велика, то може бути переохолодження приміщення. Більш потужний кондиціонер дорожче і більше споживає електроенергії. Дополнительное охлаждение воздуха на 1 °С вызывает увеличение расхода электроэнергии на 10 %.
Большинство кондиционеров предназначено для охлаждения помещений в теплое время года. Некоторые модели работают на охлаждение и обогрев. Перепад между температурами окружающего воздуха и стенок испарителя позволяет отбирать тепло снаружи и перекачивать внутрь помещения. Перекачивая тепло от более холодного наружного воздуха к более теплому внутреннему, кондиционер работает в режиме «теплового насоса». Чем ниже температура окружающего воздуха, тем сложнее отбирать тепло. По мере понижения температуры окружающего воздуха производительность кондиционера по нагреву падает.
Предельные температуры окружающего воздуха при работе кондиционера от -25 до 45 °С. Разные модели имеют различные ограничения по нижним пределам температуры наружного воздуха, например, до нуля, -5 или -18 °С. С целью понижения предельных окружающих температур в кондиционер встраивают трубчатый электронагреватель (ТЭН). Установка ТЭНа в кондиционере приводит к перерасходу электроэнергии и нецелесообразна по экономическим соображением. Вместо кондиционера со встроенным ТЭНом в холодное время лучше использовать обычный обогреватель.
Всесезонные кондиционеры предназначены, в основном, для подстраховки и дублирования отопительных систем в переходные периоды (с осени на зиму и с зимы на весну). В режиме обогрева испаритель горячий, а конденсатор холодный. Для перехода с режима охлаждения на режим отопления в системе должен быть 4-ходовой клапан, с помощью которого изменяется направление циркуляции хладагента.
При переходе с охлаждения на обогрев необходимо обеспечить защиту компрессора. Переход должен происходить с задержкой по времени. В холодную погоду кондиционер должен начинать работать с режима охлаждения и переходить на режим обогрева только после того, как оттает конденсатор в наружном блоке. В условиях низких окружающих температур необходимо использовать регулятор оборотов вентилятора и дополнительный зимний комплект принадлежностей для подогрева картера компрессора и дренажной трубки. Как правило, зимний комплект предлагают за отдельную плату.
Наиболее совершенные кондиционеры позволяют управлять микроклиматом в жилых и рабочих помещениях. Создаваемый в помещении комфорт зависит от точности соблюдения рекомендаций по установке кондиционера. Потоки холодного воздуха не должны создавать сквозняков, опасных для здоровья. Ошибки при монтаже приводят к снижению эффективности работы и могут быть причинами утечек хладагента. Отказы по причине неправильного монтажа происходят чаще, чем из-за производственного брака.
При монтаже необходимо учитывать архитектурные особенности здания и этаж помещения. Этажность оказывает существенное влияние на установку наружного блока, который нужно защищать от дождя, сильного ветра, прямых солнечных лучей и падающих сосулек.
Монтаж кондиционера рекомендуется поручать квалифицированному специалисту. Неправильный монтаж может привести не только к плохой работе кондиционера, но и стать причиной снятия с гарантийного обслуживания. Сроки гарантии зависят от изготовителя и составляют от 1 до 7 лет.
По месту установки бытовые кондиционеры бывают оконными, настенными, напольными, потолочными и крышными. Все оконные кондиционеры, и небольшие напольные модели являются агрегатными. Они предназначены для регулирования параметров воздуха только в одной комнате. Крупногабаритные напольные и потолочные кондиционеры, предназначенные для больших помещений, имеют блочную конструкцию. Их относят к офисным климатическим установкам.
Оконные кондиционеры самые простые, работают, как правило, только на охлаждение, как воздухоохладители. Производительность по охлаждению от 1,5 до 5 кВт достаточна для комнат от 10 до 60 кв.м. В кондиционере 2 вентилятора. Один из них обдувает испаритель воздухом из помещения, а другой конденсатор с компрессором наружным воздухом. К кондиционируемому воздуху для проветривания помещения добавляют небольшое количество свежего.
Самые дешевые простые модели имеют ручное управление. В более дорогих моделях с электронным управлением по заданной программе автоматически регулируется температура воздуха и направление воздушного потока: вверх/вниз/вправо/влево. Направление потоков воздуха в разные стороны помогает быстрее охладить помещение.
К достоинствам оконного кондиционера относятся минимальная цена, простой монтаж в любом здании с окнами без стеклопакетов, возможность проветривания помещения при отключенном компрессоре. К недостаткам относятся повышенный шум, затемнение помещения и ухудшение дизайна интерьера помещения. Шум оконного кондиционера в зависимости от размеров и марки может составлять от 46 до 57 дБ. Главная причина высокого шума в том, что компрессор с мощным вентилятором находятся в помещении на неблагоприятном уровне с позиции восприятия звуковых колебаний.
Напольные кондиционеры в виде небольшой тумбочки имеют колесики для передвижения и поэтому их называют «мобильными». Вместо термина «мобильный» разные изготовители применяют другие названия: «компактный», «переносной», «портативный». По внешнему виду они напоминают большой пылесос с шлангом. Передвижные кондиционеры забирают воздух из помещения и делят его на 2 потока: холодный и горячий. Шланг диаметром 15 см и длиной 1-2 м, предназначенный для отвода горячего воздуха от компрессора и конденсатора за пределы комнаты, выводят наружу через форточку или небольшое отверстие в стене. Кондиционер можно перемещать по комнате в пределах, ограниченных длиной шланга.
В некоторых случаях мобильные кондиционеры предпочтительнее оконных. Простейшие модели имеют режимы охлаждения и осушения. Более сложные модели имеют режимы вентиляции, охлаждения, осушения, обогрева и автоматический режим. В комплектацию принадлежностями входят таймер и пульт дистанционного управления.
Главное преимущество передвижного кондиционера перед моделями других типов в минимальных затратах на установку. Компактный мобильный кондиционер удобен для тех, кто арендует помещение и вынужден часто переезжать. Недостатки мобильных кондиционеров в повышенном шуме и необходимости периодической очистки поддона с конденсатом. При заполнении поддона водой автомат должен отключать компрессор. Производительность передвижных кондиционеров по охлаждению и обогреву от 2 до 4 кВт достаточна для комнат от 20 до 40 кв.м.
Напольные кондиционеры колонного типа имеют вид большого шкафа. Они тяжелые и занимают много места, но позволяют за короткое время охладить или нагреть большое помещение. Отдельные изготовители называют их кабинетными. Шумный моторный блок устанавливают вне помещения.
В колонных кондиционерах имеются высокоточное регулирование температуры, режимы вентиляции и осушения воздуха без охлаждения. Управление ручное и автоматическое. Производительность по охлаждению до 20 кВт.
Напольно-потолочные кондиционеры, предназначенные для установки внизу у стены либо вверху у потолка, предпочтительны для помещений вытянутой формы площадью до 65 кв.м.
При расположении внизу кондиционер, напоминающий отопительную батарею, крепится к стене. Поток воздуха направлен вверх вдоль стены. У потолка охлажденный воздух смешивается с теплым воздухом помещения и плавно оседает вниз, создавая комфортный микроклимат.
При расположении вверху кондиционер крепится к потолку. Поток воздуха направлен вдоль потолка. Мощные потоки обеспечивают равномерное распределение температуры воздуха по помещению. Шум внутренних блоков 33-47 дБ, наружного блока 43-56 дБ в зависимости от производительности. Достоинства напольно-потолочных кондиционеров: простой монтаж и относительно низкий шум. Производительность по охлаждению и обогреву от 4 до 20 кВт.
Настенно-потолочные (подпотолочные) кондиционеры предназначены для крепления к стене либо к потолку в помещениях площадью до 80 кв.м. Для создания наиболее комфортных условий применяют двойные воздушные заслонки. Обеспечению комфорта в режиме охлаждения способствует орошение холодным воздухом сверху. В режиме обогрева поток теплого воздуха под напором сверху помогает быстрее прогреть большое помещение. Шум внутренних блоков 33-44 дБ, наружного блока 51-56 дБ. Достоинства подпотолочных кондиционеров те же, как у напольно-потолочных. Производительность по охлаждению и обогреву от 5 до 15 кВт.
Наиболее распространенными являются настенные кондиционеры. Доля продаж настенных кондиционеров достигает 90%. Все они блочные и могут иметь несколько внутренних блоков разных размеров. От наиболее удаленного внутреннего блока со своим испарителем до единого наружного блока с компрессором и конденсатором может быть до 25 м.
Преимущества настенных кондиционеров в эстетическом восприятии. Для установки внутреннего блока можно выбрать любое место на стене. Зазор сверху должен быть около 10 см, а слева и справа 40-50 см. Настенные кондиционеры имеют дистанционное управление с широкими функциональными возможностями и низкий уровень шума. Недостаток их в отсутствии забора наружного воздуха для проветривания помещения (кроме моделей с «генератором кислорода»). Производительность по холоду от 1,5 до 8,5 кВт обеспечивает комфортное охлаждение воздуха в помещениях от 12 до 75 кв.м.
Многоблочные многозональные настенные кондиционеры («мульти сплит-системы») предназначены для регулирования параметров воздуха в нескольких помещениях. В многоблочных системах один наружный блок обслуживает до 10 внутренних с индивидуальным регулированием температур. Внутренние блоки могут быть установлены в комнатах разных размеров и с разными температурными режимами. Например, в одной комнате площадью 25 кв.м температура будет поддерживаться около 22 °С, в другой 35 кв.м около 18 °С, а в третьей 50 кв.м внутренний блок может быть отключен. Чем больше блоков, выше производительность по охлаждению и обогреву и чем дальше они расположены один от другого, тем дороже кондиционер.
Следует запомнить, что охлаждать одну комнату и одновременно обогревать другую невозможно. Все внутренние блоки должны работать в одинаковых режимах: либо только охлаждение, либо только обогрев. При необходимости полностью независимого управления температурами в разных помещениях нужно устанавливать в каждой комнате свой кондиционер.
Потолочные кондиционеры, обеспечивающие наилучший комфорт по всем климатическим параметрам, бывают кассетными и канальными.
Потолочные кондиционеры предназначены для охлаждения, обогрева и вентиляции больших помещений до 200 кв.м с двойными потолками. Производительность по холоду и нагреву до 25 кВт. Свежий воздух поступает через специальный воздуховод либо вентиляционную шахту. Наружные блоки устанавливают на стенах, на крыше, на балконе или козырьке над крыльцом. Шум от наружного блока 51-59 дБ в зависимости от оборотов вентиляторов. Основной недостаток потолочных кондиционеров в высокой цене.
Кассетные блоки устанавливают на подвесном потолке в центре помещения. Шум от внутренних блоков 37-52 дБ. Снизу на потолке просматриваются только декоративные решетки в виде плиток 60х60 см или 120х120 см. В таких кондиционерах из вентиляционной системы отбирается до 15% свежего воздуха от объема кондиционируемого.
С помощью дистанционного пульта можно на расстоянии 5-6 м управлять одновременно 16 кассетными блоками, расположенными в разных помещениях, и программировать режимы работы кондиционера на неделю вперед. На пульте имеется функция «самодиагностики», помогающая быстрее устранять возникающие неисправности.
Канальные кондиционеры являются встраиваемыми. Их монтируют в ниши стен и потолков на этапе строительства здания. Выходные отверстия закрывают декоративными решетками. Забор воздуха и подача в разные помещения осуществляются по каналам в стенах и потолке здания. Модели производительностью по холоду/нагреву 2-5 кВт можно устанавливать вертикально и горизонтально. Модели производительностью 7-13 кВт отбирают из вентиляционной системы до 30% свежего воздуха от объема кондиционируемого.
Максимальная производительность промышленных кондиционеров до 90 кВт. Управление ими осуществляется с помощью дистанционного пульта с функцией «самодиагностики».
Крышные кондиционеры относятся к промышленным климатическим установкам. Их устанавливают на крышах и чердаках и присоединяют к фланцам приточно-вытяжной вентиляции. От самого удаленного внутреннего блока до наружного может быть до 125 м. Максимальный перепад между наружным и внутренними блоками до 50 м, между внутренними блоками до 15 м.
Производительность крышных кондиционеров до 84 кВт достаточна для кондиционирования воздуха в больших залах. Возможна комбинация 3 наружных блоков и 48 внутренних для кондиционирования воздуха в 16 помещениях различного назначения от детской до курительной комнат с производительностью внутренних блоков от 2 до 14 кВт. Централизованное управление позволяет через Интернет регулировать производительность каждого блока от 10 до 100%.
Выбирая конкретный тип кондиционера, необходимо учитывать его марку и срок гарантии. При выборе кондиционера рекомендуется отдать предпочтение известной марке, поскольку неизвестная марка может оказаться с сюрпризом, несмотря на превосходные характеристики в сопроводительной документации. Страна изготовитель имеет меньшее значение. Качество кондиционеров определяют, в основном, конструкция и технология изготовления, которые сводят до минимума влияние человеческого фактора.