Для гармонійного вбудовування в меблі кухонну плиту розділили на 2 окремі частини: духову шафу і варильну панель.
Замість терміна & laquo; панель & raquo; часто застосовують терміни & laquo; варки поверхня & raquo; і & laquo; робоча поверхня & raquo;.
Варильну панель, що встановлюється над духовою шафою і має загальне управління з ним, називають залежною. Плиту, встановлену окремо від духової шафи і має автономне управління, називають незалежною чи автономною. Ручки і прилади керування залежною поверхнею знаходяться на духовій шафі, а незалежної на самій панелі.
Український ринок пропонує багатий вибір вбудовуваних варильних панелей і кухонних меблів. Ви можете замовити виготовлення кухонного гарнітура, укомплектованого побутовою технікою відповідно до Ваших побажань. Але частіше виникає потреба в покупці окремих варильних панелей для вбудовування в наявну кухонні меблі.
Кухонні меблі і побутова техніка повинні гармоніювати між собою так, щоб знаходитися в кухні було приємно. Стандартизовані розміри вбудованої техніки узгоджуються з розмірами врізок в меблевих шафах. Це дозволяє Вам скомпонувати варильну поверхню у власному смаку з стандартизованих модульних варильних панелей.
Вбудовувані варильні панелі мають прямокутні і 6-гранні форми. Ширина прямокутних панелей: від 25 і до 90 см, глибина близько 60 см. 6-гранні панелі називають & Laquo; стільниковими & raquo; тому, що зібрані з них робочі поверхні нагадують бджолині стільники.
Прямокутні варильні панелі з 2 конфорками шириною близько 30 см по зовнішньому вигляду нагадують кісточки доміно. У 90-х роках такі модулі називали & laquo; доміно & raquo;.
Вбудовувані модулі мають різне призначення. Крім варильних панелей з електричними і газовими конфорками ринок пропонує вбудовані грилі, фритюрниці, пароварки і раковини з водою, що підігрівається.
Вбудовувані модулі дозволяють збирати робочі поверхні будь-яких конфігурацій і розмірів в залежності від площі кухні і Вашої фантазії. Прямокутні модулі можна встановлювати вздовж або поперек робочої поверхні. Зони нагріву можна розташовувати компактним многоугольником, кутом, квіткою, змійкою або гірляндою.
Один з модулів на вручений поверхні може бути оснащений приладами для управління іншими модулями. На цьому модулі розміщують сенсорну панель управління і світлодіоди, що інформують Вас про стан кожної конфорки,. Легким дотиком пальця можна вибрати будь-яку функцію і встановити необхідні параметри.
Головними критеріями при виборі варильної панелі є її основні функціональні характеристики. Іншими важливими показниками є безпека, надійність і довговічність, а також зручності користування (в тому числі простота управління і нетрудомістка гігієнічна прибирання).
Типи варильних панелей
Варильні панелі, як і духові шафи, бувають електричними, газовими та газоелектричний.
Для виготовлення корпусів варильних панелей застосовують вуглецеву сталь з емалевим покриттям, нержавіючу сталь з матовою або глянсовою поверхнею, склокераміку різних колірних відтінків, алюмінієвий сплав зі спеціальною обробкою поверхні.
Емальовані панелі
Панелі з емалевим покриттям з естетичних і гігієнічним показникам задовольняють вимогам широкого кола покупців, витримують теплові і механічні навантаження, що виникають при експлуатації, а за ціною найдешевші.
При виготовленні сталевих варильних панелей застосовують добре знайоме українським покупцям гаряче емалювання (як на емальованому посуді) і більш технологічне полімерне порошкове покриття. Полімерне покриття пошкоджується при впливі оцтової кислоти або лимонного соку і швидше стирається. Гаряче емалювання твердіше і більш стійке до впливу кислот і жирів, ніж полімерне, але і більш крихке. При випадковому падінні важкої сковорідки на ньому можуть виникати відколи.
Емалеві покриття мають широку кольорову гаму. Великим попитом користуються кольорові панелі. Самий гігієнічний і поширений в минулі роки білий колір стає менш популярним через те, що на ньому помітна будь-яка порошинка. Але для акуратної господині це не є недоліком.
Емальовані панелі зі вставками із загартованого скла мають вищу естетичну привабливість. Газові панелі такої конструкції отримали назву & laquo; Газ на склі & raquo ;. Скляну поверхню легше підтримувати в чистоті. Кольорове загартоване скло має високі споживчі якості і різноманітну колірну гамму. Жовтий, блакитний або синій колір загартованого скла варильної панелі здатні надати Вашій кухні індивідуальний колорит.
Панелі з нержавіючої сталі
Нержавіюча сталь володіє високими характеристиками міцності, гігієнічними та естетичними властивостями, більш стійка до впливу кислот і не боїться ударів, але дорожче емальованому. Вона легше відмивається, але на полірованій поверхні важко зберегти блиск. На блискучій поверхні залишаються сліди пальців. Для догляду за панеллю з нержавіючої стали потрібні спеціальні миючі засоби.
Панелі зі склокераміки з гладкою поверхнею, що відбиває
Склокерамічні панелі володіють більш високими гігієнічними і естетичними показниками, ніж сталеві, але і більш дорогі. Склокерамічна поверхня швидко нагрівається, швидко остигає і добре проводить тепло в одному вертикальному напрямку. Завдяки низькій теплопровідності склокераміки в горизонтальному напрямку поверхню плити на відстані 1,5-2 см від зони нагріву залишається майже холодною.
Газові та електричні варильні панелі зі склокераміки найбільш часто зустрічаються на українському ринку. Склокерамічні панелі пропонують: AEG, Bosch, Gaggenau, Hansa, Kaiser, Kuppersbush, Miele, Siemens, Zigmund & amp; Shtain (Німеччина); Ardo, Hotpoint-Ariston, Bompani, Candy, De Dietrich, Indesit, Nardi і Zanussi (Італія); Brandt (Франція), Electrolux (Швеція), Fagor (Іспанія), Gorenje (Словенія), Нововятка і ЗВИ (Росія), Гефест (Білорусь) і ряд інших виробників. Для виготовлення склокерамічних панелей всі фірми застосовують однакові матеріали з Німеччини, Франції та США. Тому дешеві панелі за якістю не відрізняються від дорогих.
Стеклокерамика різних колірних відтінків і з різноманітними малюнками найпривабливіша для покупців і здатна задовольнити найвимогливіші вимогам.
Поширені кольору варильні поверхні: чисто білий, & laquo; слонова кістка & raquo ;, чорний, & laquo; чорний антрацит & raquo ;, чорний з сірими точками, коричневий, & laquo; нержавіюча сталь & raquo ;, & laquo; алюміній & raquo ;, & laquo; дзеркальний & raquo ;, & laquo; холодний лід & raquo ;. Оскільки на абсолютно рівній поверхні склокераміки видно самі незначні дефекти, переважно вибирати поверхню з малюнком в цятку або дрібну сіточку.
Що відображають поверхні добре поєднуються з будь-якими відтінками кольору прилеглого кухонного обладнання. Нанесені на поверхню кольорові контури зон нагріву, написи і піктограми роблять її більш привабливою, підвищують інформативність і полегшують користування плитою.
Малюнки на гладкій поверхні виглядають рельєфними і сприймаються, як видовбані в камені. Оригінальне оформлення перетворює варильну поверхню в один з елементів прикраси кухні. Наприклад, зодіакальні символи, розкидані по всій вручений поверхні, надають їй схожість з астрологічної картою.
Стеклокерамика має прекрасний вид, легко миється, але боїться впливу солодких продуктів. При використанні продуктів, що містять цукор (приготування компотів, киселів, варення і страв з моркви, цукрових буряків і т.п.), потрібно бути особливо обережними. При високій температурі цукор змінює структуру і фізичні властивості склокераміки. Якщо випадково пролиту солодку рідину не видалити відразу ж, то через 15 хвилин на варильної поверхні можуть почати утворюватися раковини. Для захисту поверхні можна використовувати плівки і гелієві покриття, але їх потрібно буде періодично оновлювати.
Свіжі забруднення зі склокераміки видаляють вологою м'якою тканиною і спеціальними миючими засобами. Склокерамічні поверхні можна чистити миючими засобами або матеріалами, що містять абразиви. Склокераміку можна мити і чистити як звичайне скло. Для очищення від затверділих залишків їжі служать спеціальні скребки.
Склокерамічні панелі досить міцні і тверді, витримують статичне навантаження до 25 кг/кв.см., Але потрапляння холодної води на гарячу поверхню може призвести до утворення тріщин.
Незважаючи на високу міцність, перевантажувати склокераміку не слід. Нормальна робоча навантаження на всю панель не повинна перевищувати 15 кг, а на одну конфорку 5 кг. Панель може тріснути, якщо Ви з досить великої висоти упустите на неї важку чавунну сковорідку або наступите на неї, щоб дістати потрібну річ на високій полиці. Але це на крайній випадок.
Щоб необережно пролита рідина не забруднила не тільки всю плиту, а й підлогу і прилеглі предмети, гладка панель повинна мати окантовочний буртик по периметру.
Посуд для користування на стеклокерамике повинна бути з гладким або злегка увігнутим дном, але ні в якому разі не з опуклим. Змінні розміри зони нагріву на поверхні склокераміки дозволяють використовувати для приготування їжі посуд діаметром від 12 до 21 см і довгастої форми.
Алюмінієві каструлі можуть залишати каламутні сріблясті плями на гладкій поверхні, які дуже важко вивести. Тому алюмінієвим посудом краще не користуватися.
Алюмінієві панелі
Панелі з твердого алюмінієвого сплаву найпрактичніші. Вони не тріскаються, що не дряпаються, не тьмяніють і вимагають мінімального догляду.
Панелі з пористої склокераміки
Пориста склокераміка знаходиться в стадії розробки. Вона приваблива для газових панелей, оскільки дозволяє позбутися від конфорок на склі. Пори в стеклокерамике здатні пропускати газ. На відміну від панелей з назвою & laquo; Газ на склі & raquo; пористі панелі отримали назву & laquo; Газ під склом & raquo ;. Впровадження новинки стримується високими вимогами до чистоти газу.
Кришки варильних панелей
З метою захисту від пошкоджень робочі поверхні варильних панелей при вимкнених конфорках закривають сталевими, скляними або склокерамічними кришками. У піднятому положенні кришка захищає стіну від забруднення. У закритому положенні кришку можна використовувати, як поверхня стола.
Легкознімні кришки панелі істотно полегшують прибирання. Знявши кришку, Ви отримуєте доступ до самих важкодоступних місцях.
Сталеві кришки дешевше, але менш привабливі, ніж скляні і склокерамічні.
Скляні та стеклокерамические кришки варильних панелей створюють підвищені зручності користування. Їх легше мити, ніж сталеві. Механізм, що забезпечує плавне опускання кришки, і амортизатори на корпусі сприяють продовженню довговічності кришки.
Комплектація варильних панелей конфорками і гратами
Сучасні вбудовані варильні панелі різних типів мають до 6 конфорок різного призначення і різної потужності. Розміри конфорок повинні відповідати розмірам посуду.
Розташування 4 конфорок на варильній поверхні може бути прямокутним або ромбоподібним. Ближче до переднього торця розташовують конфорки середніх розмірів, якими найчастіше доводиться користуватися. У дальній стороні розташовують великі і малі конфорки, якими користуються рідше.
Варильні панелі комплектують знімними гратами (підставками), на які встановлюють посуд. Вони бувають сталевими і чавунними.
Емальовані решітки з сталевого прута добре виглядають і можуть служити досить довго при акуратному зверненні. При необережному поводженні на покритті можуть виникати відколи. Грати з 2 половинок, з'єднаних шарніром, зручніше в експлуатації, ніж Целікова. Якщо рідина википіла з каструлі, можна повернути одну з половинок і протерти варильну поверхню, не вимикаючи конфорку. Сталеві решітки зручно мити в посудомийній машині.
Чавунні решітки важче і дорожче, але не пошкоджуються і не змінюють зовнішнього вигляду в процесі експлуатації.
Газові варильні панелі
Газове полум'я дозволяє дуже гнучко управляти нагрівом і майже миттєво досягати потрібної температури, оскільки вогонь не володіє інерцією. Каструля на газовому полум'ї прогрівається рівномірно і вода закипає швидше. Продукти нагріваються швидше і тому менше піддаються термічній обробці, краще зберігаються поживні і смакові якості.
При виключенні подачі газу кипіння припиняється відразу ж. Тому легше контролювати процес приготування їжі. Газові панелі добре підходять для швидкого приготування їжі на слабкому вогні і дуже економічні в експлуатації.
З іншого боку простота обслуговування, відсутність продуктів згоряння і більш привабливий зовнішній вигляд говорять на користь варильних панелей з електричним нагрівом. Електричні панелі більше підходять для приготування соусів і гасіння м'яса, але в експлуатації вони, як правило, дорожче (крім індукційних).